18 Ekim 2009

İSTANBUL 2010'da imkanmekan

imkanmekan, Istanbul 2010 desteği ile 2009 Ekim-2010 Aralık arasında, İstanbul'da kamusal mekanlarda kamu yararını gözeten küçük ölçekli müdahaleler üretmeyi amaçlamaktadır. imkanmekan mevcut fiziksel yapıya minimum mimari müdahale ile dönüştürmeyi, yada kimi zaman yapısal olmayan çözümler üretebilmeyi ve bunları yaparken de farklı sosyal grupların katkı ve çabalarını gözetmeyi hedeflemektedir.
İmkanmekan, İstanbul 2010 projesi kapsamında kamusal mekanla ilgili farklı perspektiflerden farkındalığı artıracak toplantılar, kamusal mekan için tasarım pratiğini geliştirecek atölye çalışmaları, internet üzerinde çalışan bir tasarım veritabanı ve kamusal mekanda küçük ölçekli müdahalelere ilişkin çeşitli yayın çalışmaları gerçekleştirecektir. Fikir düzeyindeki çalışmaların uygulanabilirliğini ve tasarımın kolektif bir çabayla geliştirilmesinin imkanlarını tartışan imkanmekan etkinlikleri, 2010 projesi kapsamında ele alınan katılımcı ve kamusal kent alanı dönüşümü hedeflerini küçük ölçekli müdahalelerle yaşam kalitesinin arttırılması düşünceleri ile İstanbul’un bütününde noktasal olarak yaymayı planlamaktadır. Bu bağlamda kamusal mekanla ilgili farklı tema ya da yerleri çıkış noktası olarak ele alan, 2009 yılında dört, 2010 süresince üç, toplam yedi atölye yürütülecektir. Proje kapsamında atölye çalışmalarında üretilen kamusal mekan tasarım önerilerinin, söyleşilerin ve davetli makalelerin toplandığı bir imkanmekan kitabı 2010 Kasım'da yayınlanacaktır.
2009 ve 2010 yılı boyunca imkanmekan etkinlikleri ve etkinlik takvimi Kasım 2009'dan itibaren www.imkanmekan.org adresinden izlenebilir.

Hiç yorum yok: